Mnogość i różnorodność taryf energii sprawia, że każdy konsument może znaleźć dla siebie najkorzystniejsze rozwiązanie. Dopasowanie taryfy do swoich rzeczywistych potrzeb przedkłada się na zmniejszenie rachunków za prąd i odnotowane niemałych oszczędności w skali roku.
Table of Contents
Czego dotyczą oznaczenia w nazwie taryfy energii?
Każda taryfa energii ma w swojej nazwie konkretne litery i cyfry. Żaden element nie jest przypadkowy, ale ma odgórnie narzucone znaczenie. Pierwsza jest zawsze litera, która wskazuje na to, czy dana taryfa jest przeznaczona dla gospodarstw domowych czy firm/instytucji. W przypadku taryfy rozpoczynającej się od litery G, do czynienia ma się z rozwiązanemu przeznaczonym dla domu. Z kolei pierwsza cyfra w nazwie taryfy oznacza moc umowną. Dla taryf domowych cyfra ta zawsze wynosi 1. Natomiast druga cyfra oznacza liczbę stref. Jeśli cyfra wynosi 1, to dotyczy jednostrefowego rozliczenia. Cyfra 2 wskazuje na dwie ceny prądu w przypadku taryfy dwustrefowej – w zależności od godziny może być niższa lub wyższa.
Jakie są najpopularniejsze taryfy energii dla gospodarstw domowych?
Najprostszym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych jest jednostrefowa taryfa o symbolu G11, w przypadku której przez całą dobę obowiązuje stała stawka za kilowatogodzinę. Wybierają ją głównie właściciele małych domów/mieszkań, gdzie nie stosuje się ogrzewania elektrycznego. Zaletą tej taryfy jest prostota, przejrzystość i łatwe kontrolowanie dobowego zużycia prądu. Przeciwieństwem jest taryfa dwustrefowa G12. W jej przypadku doba podzielona jest na dwie strefy – w godzinach pozaszczytowych prąd jest tańszy, a w godzinach szczytu obowiązuje wyższa stawka taryfowa. Rozwiązanie to polecane jest gospodarstwom domowym, gdzie możliwe jest przeniesienie co najmniej 40% dobowego zużycia energii na godziny pozaszczytowe. Opłaca się chociażby w przypadku domów ogrzewanych prądem. Jest też taryfa weekendowa G12w – tańszy prąd obwiązuje nie tylko w godzinach nocnych, ale przez cały weekend, dni świąteczne i ustawowo wolne od pracy. Do wyboru jest jeszcze taryfa prądu przedpłatowa – G11p i G11e. W przypadku taryf przedpłatowych konieczne jest cykliczne doładowywanie licznika prądu na zapas, czyli płacenie za określoną ilość kWh z góry.
źródło: https://24fotowoltaika.pl/taryfa-g11-wszystko-co-musisz-wiedziec/