W poszukiwaniu energooszczędności warto zacząć od przyjrzenia się swoim fakturom za prąd. Okazuje się, że można obniżyć ilość zużywanej energii elektrycznej i jej koszty. Nierzadko problemem wysokich rachunków za prąd jest przekraczanie określonych w umowie dystrybucji limitów związanych z dużym poborem mocy biernej. Jako że na fakturze za prąd znajduje się wiele elementów, owe zapisy mogą być dla wielu osób niejasne. 

Umowa dystrybucji

Dokładna analiza wszystkich składowych faktury za prąd i umowy dystrybucji pozwala na znalezienie przyczyny zawyżonych rachunków za energię elektryczną. Niektóre z opłat naliczane są wyłącznie po przekroczeniu konkretnych limitów. Wszystkie informacje na ten temat znajdują siew umowie, dlatego jej nieznajomość może być problematyczna dla klienta. Zawiera ona pewne ograniczenia, za których przekroczenie odbiorca energii może zostać obarczony dodatkowymi kosztami w postaci kar. Podstawą do jej naliczenia może być przekroczenie dopuszczalnej ilości energii biernej indukcyjnej wprowadzanej do sieci – więcej niż 40% pobranej energii czynnej. W umowie jest jasno napisane, że odbiorca energii nie może wprowadzać do sieci energii biernej pojemnościowej ani przekraczać mocy umownej. W przeciwnym razie zostaną naliczone kary, opiewające na ogromne kwoty w przypadku dużego przedsiębiorstwa. 

Czy firma ponosi opłaty za nadwyżkę mocy biernej i jak uniknąć niepotrzebnych kosztów?

Sprawdzenie tego, czy firma ponosi opłaty związane z dużym poborem mocy biernej jest bardzo proste. Wystarczy poszukać w treści faktury za prąd pozycji dotyczącej opłat za nadwyżkę energii elektrycznej biernej indukcyjnej. Jeśli naliczone opłaty przekraczają kwotę trzystu złotych, warto sięgnąć po narzędzia, które zmniejszą pobór mocy biernej. Pomocna okazuje się być kompensacja mocy określanej jako bierna. Wiąże się to z pomiarami parametrów sieci i profilu mocy biernej, prefabrykacją baterii kondensatorów i dławików kompensacyjnych oraz montażem specjalnych urządzeń. Kompensację mocy biernej najlepiej jest powierzyć profesjonalnej firmie z doświadczeniem. 

źródło: https://www.muratorplus.pl/technika/instalacje-elektryczne/kompensacja-mocy-biernej-jakie-sa-metody-kompensacji-mocy-biernej-jakie-urzadzenia-stosowac-aa-wTzE-Qsuv-3pxf.html