Wraz z nadejściem chłodniejszych dni przychodzi czas na rozpoczęcie okresu grzewczego, co niestety wiąże się z niemałymi wydatkami w skali roku. Tym bardziej, jeśli zima przeciąga się w czasie i nie brakuje mroźnych dni z ujemnymi temperaturami. Jest wiele sposobów na ogrzewanie budynków – tańszych i droższych, mniej lub bardziej szkodliwych dla środowiska naturalnego. Za pomocą prądu elektrycznego możliwe jest ogrzewanie dowolnych pomieszczeń i to bez konieczności nadwyrężenia budżetu w przypadku wyboru ogrzewania typu infrared. Jest to rozwiązanie nie tylko wygodne i relatywnie niedrogie, ale też przyjazne dla środowiska. 

Prąd elektryczny do ogrzewania pomieszczeń

Chociaż w Polsce ogrzewanie na podczerwień nadal jest stosunkowo mało znaną alternatywą, to jednak rośnie liczba zwolenników takiego innowacyjnego rozwiązania. Nic w tym dziwnego, gdyż wiąże się to z wieloma korzyściami. Energia podczerwieni jest energią promieniowania, która przemieszcza się w postaci fal elektromagnetycznych. Nośnikiem ciepła jest wszystko, co znajduje się w pomieszczeniu ogrzewanym panelami infrared – meble, ściany, sufit, podłoga i nawet ludzie. Z kolei przy ogrzewaniu grzejnikowym nośnikiem ciepła jest powierzeń, dlatego też zanim nagrzeje się wnętrze, upływa znacznie więcej czasu. Ponadto rozkład ciepła jest nierównomierny – na górze znajduje się ciepłe powietrze, na dole zimne. W przypadku tradycyjnego ogrzewania dokuczliwe jest to, że w stopy jest chłodno, a w głowę gorąco. Nie mówiąc już o roztoczach i kurzu znajdującym się stale w powietrzu, które dodatkowo wysusza śluzówki nosa i gardła. 

W przypadku ogrzewania na podczerwień temperatura w całym wnętrzu jest wyrównana. Zaletą jest tylko nieznaczna różnica temperatur między warstwami powietrza, co przekłada się na redukcję zapotrzebowania energetycznego rzędu kilkudziesięciu procent. Temperatura odczuwalna przecz domowników jest wyższa niż rzeczywista temperatura powietrza, co zapewnia komfort cieplny i jednocześnie niemałe oszczędności. 

Co jeszcze przemawia na korzyść ogrzewania na podczerwień?

Ogrzewanie typu infrared jest korzystne dla alergików ze względu na zminimalizowaną cyrkulację powietrza i brak przemieszczających się drobin kurzu. Jest to znaczne bardziej higieniczne rozwiązanie niż tradycyjne ogrzewanie konwekcyjne. Jako, że promieniowanie podczerwone jest pochłanianie przez ściany, sufit i podłogę, łącznie z przegrodami budowlanymi, diametralnie zmniejsza się ryzyko rozwoju pleśni i grzybów. Promieniowanie podczerwone wpływa też korzystanie na organizm, usprawniając krążenie krwi i usuwanie z niego toksyn. Ponadto jonizuje ono ujemne powietrze, co wpływa korzystnie na samopoczucie.

Więcej informacji dotyczących prądu elektrycznego można znaleźć pod adresem: https://www.innogy.pl