Niezależnie od tego czy ktoś buduje dom, budynek gospodarczy czy nawet garaż, będzie potrzebował stałego źródła energii elektrycznej. Najczęściej wybór pada na prąd stosowany na budowie, ale nie jest to jedyna możliwość. Alternatywą dla taryfy prądu budowlanego jest agregat prądotwórczego. Jego zakup wiąże się jednak z dużymi kosztami, a po budowie okazuje się być zbędnym wydatkiem, dlatego najlepiej jest go wynająć. Możliwe jest też skorzystanie z przyłącza tymczasowego/docelowego do sieci energetycznej.
Table of Contents
Prąd budowlany czy agregat – jakie rozwiązanie wybrać?
W przypadku zasilania budowy prądem z sieci energetycznej należy liczyć się z wieloma formalnościami, którymi trzeba zająć się z dużym wyprzedzeniem. Konieczne jest złożenie stosownego wniosku o warunki przyłączenia, do którego należy dołączyć wiele dodatkowych dokumentów (m.in. dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z obiektu i plan zabudowy). Kolejnym krokiem jest zaakceptowanie warunków przyłączenia. Po otrzymaniu projektu umowy można przejść do wykonania instalacji odbiorczej, uiszczenia stosownych opłat za samo przyłączenie i do zgłoszenia gotowości instalacji do odbioru. Znacznie łatwiejszym i szybszym sposobem na zasilanie budowy jest wynajem agregatu prądotwórczego. Niestety wiąże się to z wysokimi kosztami i koniecznością regularnego dowożenia paliwa na plac budowy.
Jeśli prąd budowlany, to jaka taryfa?
Sprzedawcy energii mają do wyboru trzy typy taryfy prądu budowlanego. Taryfa C11 jest taryfą jednostrefową – przez całą dobę obowiązuje stała stawka za kilowatogodzinę. Większe oszczędności można uzyskać w przypadku taryfy dwustrefowej. Jeśli możliwe jest zaplanowanie większości prac na godziny pozaszczytowe, czyli objęte niższa stawką taryfową, to odnotować można niemałe rachunki za prąd. Tańszy prąd obowiązuje po godzinie 11:00 do godziny 17:00, a następnie po godzinie 21:00. Jeszcze niższe stawki taryfowe oferuje taryfa C12b. Tańszy prąd obowiązuje w godzinach nocnych – zwykle od godziny 22:00 do godziny 6:00.
źródło: https://majster-zrob-to-sam.pl/prad-budowlany-sprawdz-jak-nie-przeplacac-za-prad-budujac-dom/