Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Energetyka słoneczna obecnie rozwija się bardzo dynamicznie. Potencjał energetyczny Słońca może zostać wykorzystany na wiele sposobów – zarówno do domowego użytku, jak również na masową skalę. Instalacje fotowoltaiczne wykorzystywane są do zasilania różnych obiektów i obszarów znajdujących się poza zasięgiem sieci elektroenergetycznej. 

Fotowoltaika jak działa, z czego się składa instalacja? 

Zadaniem instalacji fotowoltaicznej jest przetwarzanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych paneli i zjawiska fotowoltaicznego. Na instalację PV składają się różne elementy, w zależności od wybranego wariantu. Podstawowymi składowymi są moduł fotowoltaiczny, inwerter, regulator napięcia, akumulatory, centrala komunikacyjna, wyświetlacze danych, sensory i system montażowy. To z czego dokładnie będzie składała się instalacja PV, zależy od zastosowanego trybu pracy modułów i rodzaju zasilania – może być ono jednofazowe lub trzyfazowe. Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw krzemowych – monokrystalicznych lub polikrystalicznych. Pokrywa się je metalową siatką z szynami zbiorczymi, następnie zabezpiecza folią i szybą wykonaną z hartowanego szkła. Zespół urządzeń składający się na instalację fotowoltaiczną pozwala na posykiwanie energii elektrycznej ze słońca. Wytworzony prąd stały przetwarzany jest przez inwerter na prąd zmienny – dostosowany do domowych odbiorników energii. 

Jakie korzyści daje fotowoltaika? 

Zakup i montaż paneli instalacji fotowoltaicznej wiąże się z koniecznością poniesienia niemałych kosztów, ale sama jej eksploatacja jest już darmowa. Zwrot z inwestycji uzyskuje się na przestrzeni kilku lat. Trwałość samej instalacji szacuje się na co najmniej 25 lat. Nawet po upływie kilkudziesięciu lat instalacja PV nadal działa, a jej sprawność plasuje się w graniach 80%. Korzystanie z instalacji fotowoltaicznej jest skutecznym sposobem na zredukowanie rachunków za prąd – w skali kilkuset złotych rocznie i to podczas okresu spłaty inwestycji. Oprócz uzależnienia się od wahań cen prądu, podnosi się wartość nieruchomości. 

źródło: https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/21338-czym-jest-instalacja-fotowoltaiczna

Więcej informacji: O zasadzie działania fotowoltaiki.