Rok 2022 przyniósł wyraźne podwyżki w wielu sektorach handlu i usług, które nie ominęły też cen prądu. Skala zjawiska jednak przeraża – rachunki za prąd w zaledwie rok wzrosły niemal o 1/4, a to prawdopodobnie dopiero początek podwyżek, które odbiorcy indywidualni ze zdwojoną siłą odczują w II połowie roku. Skąd tak duże podwyżki cen energii i czy można się jakoś przed nimi uchronić?

Cena prądu a wojna w Ukrainie – jaka jest korelacja?

Konflikt zbrojny toczący się w Ukrainie zachwiał bezpieczeństwem energetycznym Europy. Zarówno Polska, jak i pozostałe kraje Unii Europejskiej, w tym m.in. Holandia i Niemcy, są silnie uzależnione od surowców ze wschodu, w tym ropy i węgla. Nałożenie sankcji na Rosję i ograniczenie importu surowców wpłynęło proinflacyjnie na Europę Środkową i Zachodnią, w której ceny dóbr konsumpcyjnych zaczęły gwałtownie rosnąć. No dobrze, ale co ma do tego cena prądu? Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że do wyprodukowania prądu potrzebne są również… gaz i węgiel. Zachwianie równowagi w zakresie dostaw tych surowców wpływa więc bezpośrednio na ceny prądu.

Dlaczego prąd zaczął drożeć już w 2021 roku?

Nie da się ukryć, że ceny prądu rosnąć zaczęły na długo przed wojną w Ukrainie. Nie jest ona więc z pewnością jedyną przyczyną dla tak dużych wzrostów. Na podwyżki kosztów energii wpływają rosnące ceny emisji CO2, o których zdecydowała Unia Europejska. Problem wysokich cen energii dotyczy całego Eurolandu, a także wielu krajów poza Europą – przykładowo w Australii w zaledwie rok podwyżka sięgnęła ponad 100%. Cena prądu od E.ON jest uzależniona również od sytuacji hydrologicznej w kraju, która w Polsce niestety nie jest najlepsza – przedłużające się upały i susze, które dotykają niektórych regionów, przekładają się na wzrost kosztów energii.

cena prądu w domu

Jak obniżyć rachunki za prąd w domu i firmie?

Zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa mogą skutecznie wpłynąć na obniżenie swoich rachunków za prąd poprzez inwestycję w odnawialne źródła energii, np. fotowoltaikę. Dzięki innowacyjnym i przyjaznym dla środowiska rozwiązaniom budynek może zostać częściowo uniezależniony od taryfikatora zewnętrznego dostawcy. Co ważne, na OZE można pozyskać atrakcyjne dotacje unijne, za sprawą których koszt własny instalacji fotowoltaiki znacznie się zmniejsza. Należy spodziewać się, że w tym i przyszłym roku zainteresowanie OZE znacznie wzrośnie, zwłaszcza wówczas, gdy rachunki za prąd po zimie okażą się wyższe niż przewidywano.