Coraz popularniejszym sposobem na pozyskiwanie prądu jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przy pomocy instalacji fotowoltaicznej. Ta innowacyjna technologia pozwala na wytwarzanie prądu z energii słonecznej. Jedyne co trzeba zrobić, aby móc produkować darmowy prąd, jest zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. 

Zalety fotowoltaiki

Fotowoltaika cieszy się coraz większym uznaniem ze względu na możliwość wytwarzania darmowego prądu z promieniowania słonecznego, czyli z odnawialnego źródła energii. W ten sposób można zaspokoić potrzeby na prąd gospodarstwa domowego, redukując do minimum rachunki za jego zużycie. Jest to sposób na uzyskanie niezależności od podwyżek cen energii i podniesienie wartości nieruchomości. Instalację fotowoltaiczną można już nawet odliczać od podatku, a nadwyżki energii sprzedawać. Energia słoneczna jest odnawialna i zrównoważona. Jest to czyste źródło energii, dostępne przez cały rok. Instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa, bezawaryjna i cicha. Jej montaż jest łatwy i szybki, nie wymaga pozwolenia na budowę. 

Co może być wadą instalacji fotowoltaicznej?

Instalacje fotowoltaiczne bez wątpienia mają wiele zalet, ale nie są wolne od wad. Trzeba liczyć się z tym, że ich wydajność jest w dużym stopniu uzależniona od promieniowania słonecznego. Podczas pochmurnych dni i w okresie zimowym energia słoneczna dostępna jest w ograniczonych ilościach. Na szczęście można uniknąć problemów z niewystarczającą ilością prądu, korzystając z opcji net-marketingu. Latem można oddać nadwyżki energii do sieci, po czym wykorzystać je zimą. Wadą instalacji fotowoltaicznej jest to, że wytwarza ona energię wyłącznie w ciągu dnia. Ponadto każde zacienienie obniża jej wydajność. Dla wielu inwestorów sporym problemem jest wysoki koszt początkowy. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to tylko jednorazowa inwestycja, która zwraca się stosunkowo szybko. Minusem może być brak wolnej przestrzeni do montażu instalacji fotowoltaicznej. Do przeszkód zaliczyć można okna dachowe, kominy czy nietypową konstrukcję dachu. 

źródło:  https://okieminzyniera.pl/co-warto-wiedziec-o-instalacji-fotowoltaicznej/