Czy masz samochód elektryczny? A możesz zamierzasz taki kupić i zastanawiasz się jak powinieneś go ładować? Czym są stacje ładowania samochodów elektrycznych? Czym są przyłącza?  Jak długo trwa ładowanie pojazdu? Jakie są rodzaje wykorzystywanego prądu? Podpowiadamy w krótkim artykule poniżej,

Co to są stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Stacje ładowania są urządzeniami elektrycznymi, które umożliwiają na ładowanie akumulatorów urządzeń elektrycznych. Zasilane są prądem, a energia jest do nich dostarczana z zewnętrznej sieci. Zawierają gniazda ładowania jednego lub więcej. Stacje są oznaczone symbolem stacji partnerskich. Jedna ładowarka może obsłużyć nawet kilka pojazdów jednocześnie.  Najczęściej punkty ładowania można spotkać przy autostradach albo w dużych miastach przy centrach handlowych.

Jak długo trwa ładowanie samochodu elektrycznego?  

stacje ładowania samochodów elektrycznych

Czas ładowania akumulatora elektrycznego zależy od pojemności samochodu oraz prądu. W zależności od tego gdzie jest ładowany samochód tankowanie może potrwać od jednej godziny aż nawet całą noc. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na tankowanie pojazdu, możesz skorzystać z tzw. szybkich ładowarek.

Jakie są rodzaje wykorzystywanego prądu?

Ładowanie prądem samochodu elektrycznego może odbywać się z wykorzystaniem prądu stałego albo naprzemiennego. Baterie auta są ładowane za pomocą prądu stałego. Jeśli do samochodu elektrycznego jest dostarczany prąd naprzemienny, wtedy urządzenie przetwarza go na prąd stały np. za pomocą ładowarki pokładowej.

Czym są przyłącza na stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Przyłącza są kablami podpiętymi na stałe do terminali lub urządzeń ładujących. Mogą być zakończone jednym rodzajem wtyczek albo gniazdami dostosowanymi do różnych rodzajów mocy.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych są urządzeniami, które umożliwiają ładowanie ich. Znajdują się przy autostartach oraz w miastach przy centrach handlowych. Korzystanie z nich jest płatne.