Energetyka słoneczna z definicji jest gałęzią przemysłu zajmująca się przetwarzaniem energii słonecznej zaliczanej do odnawialnych źródeł energii. Jest to wyjątkowo prężnie rozrastająca się gałąź, która z roku na rok rozwija się z prędkością około 40 %.

Czym jest energia słoneczna?

Energia słoneczna jest promieniowaniem elektromagnetycznym słońca, które powstaje na skutek drgań pola magnetycznego i elektromagnetycznego. Jest ona wysoce kaloryczna i dostępna na całej ziemi.

energia słoneczna
Electricity Lamp Blur Bulb Light Bokeh

Dzięki specjalnym odbiornikom promieni słonecznych można korzystać z tej energii w postaci ciepła ogrzewającego dom lub w postaci energii elektrycznej stworzonej dzięki konwersji fotowoltaicznej. Konwersja ta jest wykonywana w wewnętrznym systemie odpowiednio zbudowanych kolektorów słonecznych, które odbierają i przetwarzają promienie słoneczne. W zależności od potrzeb można zamontować na swoim dachu – od strony południa – zarówno pojedyncze baterie solarne, jak i całe systemy, dzięki czemu energia w domu będzie pochodziła głównie od słońca. Jest to ogromna oszczędność finansowa i ratunek dla otaczającego nas środowiska.

Energia słoneczna docierająca do ziemi

W zależności od warunków panujących na zewnątrz słońce jest w stanie przekazać ludziom inną ilość energii. Błędnym założeniem jest, że podczas pochmurnych dni energia słoneczna nie jest przekazywana nawet w najmniejszym stopniu. Jest jej oczywiście mniej, ale nie znaczy to, że nie ma jej wcale.

Jeżeli niebo jest czyste to słońce przekazuje około 1000 W/m2. W przypadku lekkiego zachmurzenia intensywność przekazywanej energii spada do 600 W/m2. Kiedy słońce chowa się za warstwą chmur to energia przekazywana na ziemię wynosi w granicach 300 W/m2, a w okresie zimowym jest to jedynie 100 W/m2, a więc 10 razy mniej w porównaniu z warunkami idealnymi. Wciąż jednak nie jest to zero, a więc logiczne jest stwierdzenie, ze energię słoneczną można pobierać bez względu na porę roku.