Coraz częściej można usłyszeć, że ma dojść do zmiany tradycyjnych liczników prądu na liczniki inteligentne. Czym różnią się od siebie te urządzenia, dlaczego niezbędna jest wymiana i kiedy będzie miała ona miejsce. Być może część użytkowników ma już w domu inteligentne liczniki.

Czym jest inteligentny licznik prądu?

Inteligentny licznik to urządzenie elektroniczne, które pozwala dostawcy zdanie poznać stan licznika co 15 minut. Ponadto licznik umożliwia poznanie trybu używania prądu przed odbiorcę, a dokładniej jego zwyczaje, czas w ciągu dnia, kiedy zużycie jest najmniejsze i największe. Licznika nie można wymienić sobie samodzielnie. Ten obowiązek leży po stronie dostawcy prądu.

Korzyści płynące ze wdrożenia inteligentnych liczników prądu

Innowacyjne liczniki prądu będą niosły korzyści zarówno dostawcom prądu, jak i użytkownikom. Dostawca może lepiej zarządzać dostawą prądu, znając zwyczaje użytkowników. Będzie to gwarantowało lepszą wydajność sieci oraz brak przerw w dostawie. Co więcej, zbędne jest wysyłanie pracowników w celu sczytania liczników. Dostawcom będzie także łatwiej kontrolować pojawiające się awarie, gdyż będą o nich wiedzieć od razu. Klienci nie będą musieli samodzielnie informować o braku prądu. Z kolei dla klientów będzie to miało także ogromne plusy. Rachunki będą wystawiane na podstawie faktycznego zużycia, a nie prognoz. Pomiary będą dokładniejsze, dzięki czemu rozwiąże to problem dużych wyrównań zużycia itp.

Kiedy ma nastąpić wymiana liczników na inteligentne?

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Gospodarki 80% gospodarstw domowych powinno mieć wymienione liczniki do końca 2020 roku. Oczywiście niektórzy dostawcy już wymienili część liczników na inteligentne. Wymiana na raz byłaby wręcz niewykonalna. Kluczem do sukcesu jest stopniowa wymiana liczników. Warto mieć jednak nadzieję, że wymiana nastąpi jak najszybciej. Przyniesie to korzyści obu stronom, a zarządzanie siecią energetyczną będzie jeszcze wydajniejsze. Przepływ informacji także będzie następował o wiele szybciej. 

Więcej o licznikach prądu: https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/licznik-bez-tajemnic

Źródła: 

dobryprad.pl

enerad.pl

ide.pl