Energia elektryczna jak https://www.innogy.pl/pl/msp/oferta/strefowa-dla-twojej-firmy jest rozliczana na podstawie kilku taryf. Każda z nich przeznaczona jest dla innego typu odbiorców i charakteryzują ją inne parametry. Czym jest taryfa c12a? Co ją wyróżnia?

Zmiany w czasie doby

c12a

Taryfa c12a oznacza nic innego niż energię elektryczną, której cena jest uzależniona od pory dnia. Jest to taryfa dwustrefowa. Oznacza to, że występują w niej dwie stawki za prąd elektryczny – szczytowa i pozaszczytowa. Stawka szczytowa obejmuje godziny od 8:00 do 11:00 oraz od 17:00 do 21:00. Stawka pozaszczytowa obejmuje pozostałe godziny, czyli 21:00 do 8:00 oraz 11:00 do 17:00. Stawki w czasie szczytu są wyższe, ponieważ więcej użytkowników korzysta wtedy z prądu. Poza szczytem są niższe. Ma to zachęcić do korzystania z urządzeń elektrycznych w mniej popularnych godzinach.

Jak można oszczędzić?

Taryfa c12a kierowana jest głównie dla małych i średnich firm. Będzie szczególnie dobrym wyborem dla zakładów, które działają w godzinach stawki pozaszczytowej. Oczywiście, ciężko jest zmieścić się wyłącznie w tych godzinach. Jednak im więcej czasu pracy przypadnie na nie, tym większa oszczędność dla przedsiębiorcy. Doskonałym przykładem są kluby nocne, bary, puby czy dyskoteki. Większość ich dnia pracy zmieści się w godzinach od 21:00 do 8:00. Osoby prowadzące bardziej tradycyjne rodzaje działalności gospodarczej powinny dobrze zastanowić się przed wyborem nowej taryfy. Najlepiej by oszacowały swoje zużycie energii elektrycznej w czasie doby – godzina po godzinie. Wystarczy kilka dni obserwacji, by wiedzieć czy taryfa dwustrefowa jest dla nas. Wtedy, najlepiej jest przemnożyć swoje wyniki przez stawki podane przez operatora energii. Przykładowe ceny wynoszą 0,427 zł za kWh w taryfie c11 (czyli bez podziału) oraz 0,502 zł/kWh w godzinach szczyty i 0,381 zł/kWh poza godzinami szczytu w taryfie c12a. Biorąc pod uwagę tą wiedzę może okazać się, że zmiana taryfy nie jest opłacalna lub, że będzie strzałem w dziesiątkę. Jest to jeden z prostszych sposobów na redukcję kosztów firmy.


[catposts]