Prezentacja Alstom w Pelplinie

Home > Aktualności > Prezentacja Alstom w Pelplinie

Podczas zorganizowanego przez Elektrownię Północ spotkania z samorządowcami i władzami regionu, generalny wykonawca inwestycji zaprezentował swoje kompetencje i bogate doświadczenia w realizacji inwestycji energetycznych. Budowa elektrowni pod Pelplinem ma trwać 55 miesięcy, a pracę przy niej może znaleźć nawet 2,5 tys. osób.

Firma z francuskim rodowodem jest jednym z globalnych liderów w sektorze energetycznym. – Wybór Alstom jako generalnego wykonawcy daje nam gwarancję najlepszej realizacji zadania – mówi Piotr Maciołek, prezes zarządu Elektrowni Północ. W Polsce Alstom zbudował bloki elektrowni w Turowie, Pątnowie, Łagiszy oraz najbardziej podobny do projektu Elektrowni Północ, blok 858 MW w Bełchatowie. Obecnie firma zaangażowana jest w budowę instalacji w Elektrowni Opole.

W trakcie prezentacji, na kilkuminutowym filmie goście zobaczyli jak tydzień po tygodniu postępowały prace przy budowie bloku w Bełchatowie. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, że nowoczesne, niskoemisyjne elektrownie emitują 5 razy mniej pyłów, a także są o 30 proc. oszczędniejsze niż wysłużone elektrownie.
W Polsce firma posiada kilka zakładów produkcyjnych, min. fabrykę turbin i odlewnię żeliwa i staliwa w Elblągu, a także fabrykę generatorów we Wrocławiu. – Potrafimy oddawać inwestycje pod klucz, także dlatego, że mamy własne fabryki produkujące elementy potrzebne do budowę elektrowni – komentuje Michał Miłosz, kierownik projektu z Alstom. W Polsce firma zatrudnia ponad 3200 osób.
W spotkaniu udział wzięli także Andrzej Twardowski, dyrektor zakładu elektrowni Alstom Power oraz Robert Hardejewski, dyrektor handlowy zakładu elektrowni Alstom Power.

W trakcie spotkania poruszona została kwestia przywrócenia pozwolenia na budowę, nad którym obecnie pracuje Elektrownia Północ. – Pracownicy starostwa powiatowego pracują nad wydaniem tego dokumentu. Nie jest to dokument łatwy i prosty w procedowaniu. Spodziewamy się wydania tego dokumentu w połowie roku – powiedział Mariusz Wiórek, wicestarosta tczewski.

Umowa z Alstom została podpisana 6 grudnia 2013 roku. W przetargu wzięło udział siedem polskich
i międzynarodowych konsorcjów firm energetycznych.