Elektrownia Północ wybrała Alstom

Home > Aktualności > Elektrownia Północ wybrała Alstom

Elektrownia Północ, należąca do grupy energetycznej Polenergia, zakończyła proces wyboru generalnego wykonawcy nowoczesnej elektrowni konwencjonalnej w gminie Pelplin. Przetarg wygrała Grupa Alstom, jeden ze światowych liderów w dziedzinie energetyki. Umowa na budowę pierwszego etapu inwestycji, bloku o mocy 800 MWe, została podpisana 6 grudnia 2013 roku. W przetargu wzięło udział siedem polskich i międzynarodowych konsorcjów firm energetycznych.

Zgodnie z umową, Alstom zobowiązał się zakończyć wszelkie prace związane z budową, montażem i uruchomieniem pierwszego bloku Elektrowni Północ w terminie 73 miesięcy od momentu podpisania umowy. Kontrakt wejdzie w życie po uzyskaniu finansowania oraz zakończeniu procedur administracyjnych.

Pierwszy blok o mocy 800 MWe, stanowiący pierwszy etap budowy tego nowoczesnego obiektu, zostanie zbudowany w formule EPC (Engineering, Procurement, Construction), co oznacza, że do zadań generalnego wykonawcy, poza przygotowaniem projektu i samą budową instalacji, należeć będzie także jej rozruch, przekazanie do eksploatacji oraz serwis gwarancyjny. Projekt nowego bloku będzie dostosowany do ewentualnej rozbudowy Elektrowni Północ o instalację wychwytywania i składowania CO2 (CCS Ready).

- Wybór i podpisanie umowy z generalnym wykonawcą to jeden z kluczowych momentów w procesie budowy elektrowni. Szukaliśmy wiarygodnego partnera, który wniesie do projektu swoje doświadczenie i zaangażowanie, a także zagwarantuje, że projekt będzie realizowany zgodnie z najwyższymi standardami technologicznymi i ochrony środowiska. Grupa Alstom spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Posiada międzynarodowe doświadczenie w podobnych projektach i dysponuje technologią, która pozwoli nam razem zbudować w Pelplinie jedną z najnowocześniejszych i najbardziej przyjaznych środowisku elektrowni węglowych w Europie – podkreśla Piotr Maciołek, prezes zarządu Elektrowni Północ.

Elektrownia Północ jest elementem modernizacji polskiego systemu energetycznego. Będzie obecnie najnowocześniejszą elektrownią konwencjonalną w Polsce. Technologia nowo budowanych bloków pozwoli na spełnienie norm ochrony środowiska, wynikających z prawodawstwa unijnego (Dyrektywa przemysłowa) dla nowo budowanych elektrowni. Pozwoli również na zastąpienie starych niskoefektywnych i wysokoemisyjnych bloków, funkcjonujących w Polsce. Usytuowanie bloku na terenie deficytowym jeśli chodzi o produkcję energii, umożliwi intensywny rozwój obszaru, a produkcja energii elektrycznej na terenie woj. pomorskiego pozwoli na uniknięcie strat związanych z przeszyłem energii
z południa Polski.